Adaugă Răspuns 
Jurnal de bord
Autor Mesaj
BrizBriz Deconectat
SuperMod

Data înregistrării: Apr 2013
Reputație: 0
Răspuns: #1
Jurnal de bord

Un topic despre călătoriile de pe la noi și pe la alții, despre aventuri și peripeții, despre experiențe câștigate, și nu în ultimul rând, recomandări pentru petrecerea concediului. Singuri, sau cu familia.
(Ultima modificare: 06-07-2013 09:31 PM de BrizBriz.)
05-04-2013 08:09 PM
Găsește toate mesajele acestui utilizator Citează acest mesaj într-un răspuns
BrizBriz Deconectat
SuperMod

Răspuns: #2
RE: Jurnal e bord
Start-up: Pentru liniştirea nervilor capului, 4 zile la Balcic. Cazare la hotel "Regina Maria", 85€ pe zi cu mic dejun inclus. Scump, aşa-mi trebuie dacă-mi iau lumea în cap fără preaviz şi fără rezervare măcar cu 1 lună înainte.
Da’ a meritat fiecare leu schimbat în euro. Mic dejun calitativ şi cantitativ, pânâ seara nu-ţi mai trebuie decât bere.
Super fructele de mare şi peşte pe grătar.
Lume puţină. Apă curată. Linişte. Fără manele şi terase urlătoare. Mulţi români, toţi civilizaţi. Culmea culmilor ironiei. Uneori suntem civilizaţi la alţii acasă. Pânâ apar romii şi strică excepţia de la regulă.
Maxim like pentru Castelul Balcic, reşedinţa de vară preferată a Reginei Maria. Rai.
06-07-2013 09:30 PM
luciamanta Deconectat
Înregistrat
*

Răspuns: #3
RE: Jurnal de bord
Ai făcut o alegere bună, felicitări!
07-07-2013 02:31 PM
luciamanta Deconectat
Înregistrat
*

Răspuns: #4
RE: Jurnal e bord
(06-07-2013 09:30 PM)BrizBriz A scris:  Start-up: Pentru liniştirea nervilor capului, 4 zile la Balcic. Cazare la hotel "Regina Maria", 85€ pe zi cu mic dejun inclus. Scump, aşa-mi trebuie dacă-mi iau lumea în cap fără preaviz şi fără rezervare măcar cu 1 lună înainte.
Da’ a meritat fiecare leu schimbat în euro. Mic dejun calitativ şi cantitativ, pânâ seara nu-ţi mai trebuie decât bere.
Super fructele de mare şi peşte pe grătar.
Lume puţină. Apă curată. Linişte. Fără manele şi terase urlătoare. Mulţi români, toţi civilizaţi. Culmea culmilor ironiei. Uneori suntem civilizaţi la alţii acasă. Pânâ apar romii şi strică excepţia de la regulă.
Maxim like pentru Castelul Balcic, reşedinţa de vară preferată a Reginei Maria. Rai.
Pot să te întreb cu ce firmă ai fost?
08-07-2013 11:37 AM
BrizBriz Deconectat
SuperMod

Răspuns: #5
pe cont propriu, cu masina personala. mi-am luat lumea in cap, pur si simplu.
cazare am ales la fata locului. Regina Maria- desi considerabil mai scump decat in alte locatii- d exceptie. recomand maxim.
08-07-2013 07:50 PM
John Deconectat
Înregistrat
*

Răspuns: #6
Te invidiez. Cred ca e cel mai placut concediu posibil, sa mergi unde vrei si cat vrei, fara vreun traseu sau o ruta dinainte stabilita.

Mobilis in mobili.
09-07-2013 12:12 AM
luciamanta Deconectat
Înregistrat
*

Răspuns: #7
Felicitări, BrizBriz. Te-ai bucurat de cateva zile de relaxare aşa cum ţi-ai dorit!
09-07-2013 12:52 PM
BrizBriz Deconectat
SuperMod

Răspuns: #8
Unde sa NU mergem in concediu in Romania...
Băile Herculane
În ciuda unor eforturi din partea proprietarilor sau a administraţiei locale, zeci de clădiri de patrimoniu din această celebră staţiune par a fi la un pas să se prăbuşească. O bună parte din spaţiile de cazare sunt închise, iar majoritatea celor rămase în funcţiune nu au beneficiat în ultimele decenii decât de mici reparaţii, astfel încât starea lor este deloc atrăgătoare.
Lacul Sărat
Deşi situată în imediata apropiere a unei aglomeraţii urbane cu 400.000 de locuitori (Brăila-Galaţi) şi beneficiind de lacul de la care și-a luat numele, despre ale cărui ape și nămoluri se spune că au efecte benefice pentru sănătate, stațiunea este departe de a-și valorifica potențialul. Dimpotrivă, turiștii care au ajuns acolo se plâng că totul este în paragină și că prețurile sunt mult disproporționate față de ofertă.
Rânca
Dacă nu vă pasă de gălăgie, gunoaie şi regulile de arhitectură şi urbanism, noua staţiune din Parâng vi se potriveşte cu siguranţă. Dacă însă mergeţi în vacanţă căutând liniştea, şi nu zgomotul de şantier, dacă vă interesează ca locul în care vă petreceţi timpul liber să fie curat, nu năpădit de deşeuri de construcţii şi res­turi menajere, şi dacă vă deranjează vilele vopsite în culori pestriţe, cu stil incert şi înghesuite una în alta, atunci poate ar trebui să vă schimbaţi planurile.
Borsec
Deşi celebru pentru apele minerale şi aşezat strategic între Transilvania şi Moldova, într-o zonă absoplut superbă, Borsec este în permanent declin de mai bine de 20 de ani. Din cauza stării proaste a spaţiilor de cazare şi a bazei de tratament, oraşul a şi pierdut la un moment dat statutul de staţiune balneară, autorităţile locale încercând în ultima vreme ca, printr-o serie de investiţii, să revină în circuitul turistic. Dacă vor și reuși rămâne de văzut.
Olimp
Dintr-o staţiune căutată pentru condiţiile bune din hoteluri şi linişte, Olimp a ajuns un loc pe jumătate părăsit. Turiştii care mai ajung pe aici se plâng de aspectul dezolant în care arată o bună parte din clădiri, de condiţiile proaste de cazare, de numeroşii câini vagabonzi şi de posibilităţile de petrecere a timpului liber aproape inexistente. Deşi somaţi în numeroase rânduri de autorităţi, proprietarii de hoteluri şi restaurante din zonă nu par dispuşi să investească pentru a îmbunătăţi calitatea serviciilor oferite, astfel încât perspectivele staţiunii par destul de întunecate.
Eforie Nord și Sud
Plaja îngustă, aglomerată mai tot timpul, năpădită de blocuri de beton cu destinaţie incertă şi mărginită de construcţii începute şi abandonate în diverse stadii. Traficul haotic, criza aproape permanentă de locuri de parcare și planul de urbanism pentru zona nou construită a staţiunii, care pare să fi fost desenat de cineva în stare de ebrietate. Amestecul uimitor de lux și paragină, atmosfera de bazar oriental a zonei comerciale și faptul că cei mai mulți turiști par a fi pasionați de semințe și manele ar trebui să fie suficiente motive pentru a sta departe de cele două stațiuni de la sud de Constanța.
(Ultima modificare: 31-07-2013 10:53 AM de BrizBriz.)
31-07-2013 10:50 AM
BrizBriz Deconectat
SuperMod

Răspuns: #9
Topul ţărilor PERICULOASE pentru femeile care călătoresc singure

Femeile pot să se bucure de orice destinaţie de vacanţă din lume, însă drepturile omului şi siguranţa femeilor nu au aceleaşi conotaţii în toate ţările de pe glob. Turistele nu sunt în siguranţă oriunde, iar cele care-şi doresc să viziteze o regiune în care infracţionalitatea a atins cote inimaginabile pentru un stat occidental trebuie să dea dovadă de o mare prudenţă şi de o bună cunoaştere a culturii locale.
Deci, se recomandă atenție maximă dacă călătoriți în:
India, Mexic și Brazilia, din cauza numărului violurilor în continuă creștere,
Egipt, din cauza revoltelor care au început în luna ianuarie 2011 și a creșterii criminalității,
Columbia și Guatemala, din cauza mafiei și a cartelurilor de droguri
31-07-2013 11:03 AM
BoLec Deconectat
SuperMod

Răspuns: #10
Si daca suntem la capitolul UNDE SA NU MERGEM, adaug si eu:
1.Cairo si Egiptul in general. Si va dati seama de ce. Sau mergeti, daca va plac senzatiile tari.
2. litoralul bulgar. Majoritatea celor care s-au intors de acolo spun ca nu mai calca in Bulgaria.

Crezi ca ai ceva de adaugat?
Iote-aici: http://forum.despresinguratate.com/showthread.php?tid=17
14-08-2013 09:38 PM
BrizBriz Deconectat
SuperMod

Răspuns: #11
Asta cu litoralul bulgaresc e mai noua; pana mai acu' ceva vreme, nu mai pridideau laudele.
S-or fi saturat si bulgarii de mojicia unora "all inclusive".
21-08-2013 09:17 PM
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)

Întoarcere la începutul paginiiÎntoarcere la zona de conținut