Despre Singurătate
O fi bine?...O fi rău?... - Versiune listare

+- Despre Singurătate (http://forum.despresinguratate.com)
+-- Forum: Singuri, cu umor şi încă ceva... (/forum-1.html)
+--- Forum: Singuri - Argumente pro şi contra (/forum-2.html)
+--- Subiect: O fi bine?...O fi rău?... (/thread-2.html)

Pagini: 1 2 3 4

O fi bine?...O fi rău?... - BoLec - 05-04-2013 01:52 PM

Punctez pro şi contra: listă scurtă și la obiect, ca la armată:

Pro: faci ce și cum te taie capu’. Independență totală, reguli proprii. Fără rand la baie dimineața. Fără „tu nu mă mai iubeeești”, „nu mai ești același băiat drăguț ca la început” sau „nu-i adevărat, dragă, că mă uit (ca motanul la canar) la prietena ta cea mai bună! Chiar ți se pare!”
Ai necazuri- suni un prieten. N-ai necazuri- suni un prieten. Nu mai ești interesat(ă) de iubire, de ideea de cuplu, poate uneori nici măcar de sex. Sau dup-o experiență ciufulită preferi singur(ă) și în unu decât în doi.

Contra: prietenul nu-i disponibil. Sau vin sărbătorile și e greu. Sau de și mai multe ori ai avea nevoie de alt gen de suport.
În modul cel mai altruist sau egoist cu putință, simți nevoia…să simți. Să împarți. Să ai grijă. Să ți se poarte de grijă.

Generalități….. Hai să discutăm particularități.

RE: O fi bine?...O fi rău?... - micaela - 13-04-2013 10:07 AM

io recunosc stilu' Smile) inconfundabil.
in particular, mai mult decat in general, sunt happy maxim de initiativa si va pup de nu va vedeti. Smile

RE: O fi bine?...O fi rău?... - micaela - 13-04-2013 06:44 PM

Buna ziua. Trebuie sa fac niste precizari, pentru ca aparitia mea tumultoasa si unele lucruri pe care le-am scris pot parea stranii.
Printr-un foarte, dar foarte ciudat concurs de coincidente, am fost convinsa ca acest forum este facut de niste prieteni de-ai mei. De aceea am fost atat de familiara si am facut referiri la chestiuni pe care cu siguranta nu le-a inteles nimeni. Smile
In caz ca v-am facut impresia ca sunt putin iesita de pe traiectorie, vreau sa va asigur ca nu-s. Eram convinsa 100% ca vorbesc cu amicii de care va spuneam.
Imi cer scuze pentru iuresul cu care am intrat pe forum. Smile) o zi frumoasa. Smile

RE: O fi bine?...O fi rău?... - BrizBriz - 13-04-2013 07:24 PM

hei!!! si acu' ce faci, ne abandonezi???

RE: O fi bine?...O fi rău?... - micaela - 13-04-2013 09:13 PM

nu v-as abandona, ca proiectul vostru e pe calapodul meu. Mi-era dor de o comunitate cu umor, si inteligenta, evident. Oricum, cele doua se leaga, fiindca umorul bun numai in neuroni de calitate se naste Smile

RE: O fi bine?...O fi rău?... - BrizBriz - 13-04-2013 09:17 PM

..pai si zi-ne. o fi bine, o fi rau?

RE: O fi bine?...O fi rău?... - LoLec - 13-04-2013 09:45 PM

(13-04-2013 09:13 PM)micaela A scris:  nu v-as abandona, ca proiectul vostru e pe calapodul meu.

Păi atunci nu ne. Că o să-ţi fie dor Smile

RE: O fi bine?...O fi rău?... - micaela - 14-04-2013 10:24 AM

nu va, atunci. Smile
Briz, nush' ce sa spun...ba e bine, ba e rau... pentru azi prognoza e cu +. Smile

RE: O fi bine?...O fi rău?... - BrizBriz - 14-04-2013 10:56 AM

(14-04-2013 10:24 AM)micaela A scris:  nu va, atunci. Smile
Briz, nush' ce sa spun...ba e bine, ba e rau... pentru azi prognoza e cu +. Smile
azi, adica duminica, sau azi, adica in 14 aprilie 2013, sau azi, adica in general?

RE: O fi bine?...O fi rău?... - micaela - 14-04-2013 11:01 AM

azi, duminica, 14. (da' recunosc ca am plusat putin. nu-s intr-o forma ludica de exceptie Smile )
in general e pe sinusoida.

RE: O fi bine?...O fi rău?... - BrizBriz - 14-04-2013 11:24 AM

in general nu-mi convine deloc ca's singura. in particular de multe ori zic yeeeeees!
era (sau este, nu mai stiu) o piesa: "insula femeilor". niste gagice naufragiaza pe o insula. si ca sa nu moara de plictiseala, fac disectia sufletului si barbatilor.
mi-ar placea sa stiu..Idea

RE: O fi bine?...O fi rău?... - micaela - 14-04-2013 12:13 PM

nici mie nu-mi place, deseori, ca sunt singura, dar uneori ma tem ca nu mi-ar mai placea nici sa nu fiu. Smile Tin din ce in ce mai mult la linistea si echilibrul meu pe care, desigur, nu le posed constant, dar la care aspir asimptotic (ca sa-l parafrazez pe Tutea). Semn de imbatranire... de "balanta" dornica de armonie, macar cu sine insasi.
Apropo de asta, voi caror zodii le faceti onoare?

Nu mai incerc sa inteleg universul masculin. Nu-mi iese. Smile Am doua incercari ratate si prefer sa ma specializez in alt domeniu. Smile de exemplu, m-am apucat de horticultura. Cresc rosii in ghiveci. Smile)

P.S. In general, cand spun de (numa') doua incercari, unii isi imagineaza ca-s un boboc de fata. Prima incercare a fost de 20 de ani, da? Smile

RE: O fi bine?...O fi rău?... - BrizBriz - 14-04-2013 12:18 PM

gemeni. semn de aer cu aere.
horticultura nu-mi ajuta. cred ca nici pomicultura.
doar 2 incercari ratate si ai capotat????

RE: O fi bine?...O fi rău?... - micaela - 14-04-2013 12:22 PM

am cam capotat, da. Smile
parol ca te-am banuit ca esti semn de aer. Smile

RE: O fi bine?...O fi rău?... - BrizBriz - 14-04-2013 12:32 PM

Micaela, nu-mi ajung degetele de la maini sa contabilizez incercarile.
zic ca 2 sunt prea putin.

RE: O fi bine?...O fi rău?... - micaela - 14-04-2013 12:54 PM

pentru mine au fost prea mult(e). Smile
nu zic "nu" categoric, dar acum sunt obosita. si, in general, ma urnesc greu la incercat. E drept ca am si fost prinsa-n cele doua, asa ca n-am prea privit in jur. Acu' mi se pare cam tarziu.

RE: O fi bine?...O fi rău?... - BrizBriz - 14-04-2013 12:57 PM

cam tarziu nu e prea tarziu.
odihneste-te oleaca, si incepe sa privesti prin jur.
never say never.

RE: O fi bine?...O fi rău?... - micaela - 14-04-2013 01:02 PM

Smile asa o sa fac. nu zic never, dar gandesc. Smile

RE: O fi bine?...O fi rău?... - LoLec - 14-04-2013 06:34 PM

(14-04-2013 11:24 AM)BrizBriz A scris:  era (sau este, nu mai stiu) o piesa: "insula femeilor". niste gagice naufragiaza pe o insula. si ca sa nu moara de plictiseala, fac disectia sufletului si barbatilor.
mi-ar placea sa stiu..Idea

Păi cam de-aia rămân multe femei singure: se concentrează prea mult pe disecţie până se obişnuiesc cu faptul că bărbaţii sunt buni doar ciopârţiţi, nu întregi Big Grin

RE: O fi bine?...O fi rău?... - micaela - 14-04-2013 09:48 PM

zici? ca e o expozitie acuma' la Antipa. da' nu-s sigura ca-i cu vanzare. Smile

RE: O fi bine?...O fi rău?... - BrizBriz - 14-04-2013 10:34 PM

si cu vanzare sa fie, ca nu ma aranjeaza. prefer sa-i ciopartesc my, myself and I. sa vada oachile mele cum, si mai ales ce..
asa zici LoLec? care-i numarul optim de bucati?

RE: O fi bine?...O fi rău?... - micaela - 16-04-2013 12:59 PM

Briz, mie-mi fac rau sangele si zgomotul de transare. Il prefer gata imbucatatit si ambalat, ca la supermarket. Smile) Si mai putin imbalsamat cu E-uri.

RE: O fi bine?...O fi rău?... - LoLec - 16-04-2013 01:32 PM

(14-04-2013 10:34 PM)BrizBriz A scris:  asa zici LoLec? care-i numarul optim de bucati?

În foncţie de câte simte domniţa nevoia... Smiley_guillotine

RE: O fi bine?...O fi rău?... - micaela - 16-04-2013 03:42 PM

apropo de asta, stie cinva daca exista masini de facut compost, de mici dimensiuni? M-au cuprins framantari ecologiste si incerc sa transform materia organica din resturi alimentare in ingrasamant pentru pamant. Am insa o mare problema cu maruntirea lor si mai ales a frunzelor. Cu ghilotina cred ca e cam anevoios sa tai cojile de legume. Smile

RE: O fi bine?...O fi rău?... - LoLec - 16-04-2013 10:42 PM

Există dar nu la noi: http://www.naturemill.com/products.html

RE: O fi bine?...O fi rău?... - BrizBriz - 16-04-2013 11:08 PM

compost la singuri pro si contra??!! .... Undecided...adica cum?

RE: O fi bine?...O fi rău?... - LoLec - 16-04-2013 11:12 PM

Adică se necesită un loc de bătut câmpii Big Grin

RE: O fi bine?...O fi rău?... - BrizBriz - 16-04-2013 11:28 PM

pai sa punem oleaca de rasad...cucuruz, curechi, barabule.

RE: O fi bine?...O fi rău?... - micaela - 17-04-2013 06:42 AM

(16-04-2013 10:42 PM)LoLec A scris:  Există dar nu la noi: http://www.naturemill.com/products.html

pai asta e, la noi nu gasesc...

RE: O fi bine?...O fi rău?... - micaela - 17-04-2013 06:59 AM

(16-04-2013 11:08 PM)BrizBriz A scris:  compost la singuri pro si contra??!! .... Undecided...adica cum?

ai dreptate Briz, am compostat off-topic. Smile

Atunci sa revenim la tema, daca tot m-am trezit cu noaptea in cap.
Fiindca am trait suficient timp ambele ipostaze, si cea de "married with children" (as Bundy), si cea de single, opinez nu contra singuratatii ci "pro" familie, indiferent cate virtuti din zona "libertatii" are prima. Pe mine ma intristeaza, ba chiar ma sperie tendinta aceasta de disolutie rapida a "institutiei" familiei, aceea care ii confera omului stabilitate, confortul intimitatii si afectiunii, atat de necesare in lumea salbatica si "neasezata" in care traim. Libertatea este frumoasa dar si mai frumos e sentimentul ca acasa este cineva care te intelege, te iubeste si ti-e alaturi. Mereu ma intreb de ce intr-o lume din ce in ce mai "densa", tot mai putini reusesc sa formeze cupluri reusite si rezistente in timp....ca vorba aceea, "ai de unde alege". Cred ca undeva gresim; ca nu mai avem intelepciunea de a pretui si gestiona, cu inteligenta si iubire, relatiile de cuplu. Am devenit poate cam egoisti si intoleranti, poate prea solicitati, obositi si lipsiti de rabdare... Ieri am dat peste cateva opinii ale lui Virgiliu Gheorghe. Dincolo de unele accente pe care le-am perceput ca fiind usor excesive, cred ca exista mult adevar in ele.