Adaugă Răspuns 
O fi bine?...O fi rău?...
Autor Mesaj
micaela Deconectat
Înregistrat
*

Data înregistrării: Apr 2013
Răspuns: #61
RE: O fi bine?...O fi rău?...
a, nu stiam de malfoy, in engleza, insa suna suspect de asemanator cu malefoie sau mauvaise foie, din franceza. O fi intrat in engleza pe filiera franceza...?

si daca am ajuns la asta, fiindca nimeni de aici nu ma cunoaste, va asigur si eu ca niciodata nu scriu cu malfoy. uneori sunt mai patimasa in afirmatii si foarte directa, dar nu-s beligeranta si nu obisnuiesc sa nasc galceve pe forumuri. Dimpotriva. Sunt plina de bune intentii. Pe unde am activat in trecut (am mentionat in alta postare) am avut doar feed-backuri de simpatie (poate si fiindca cu multi de acolo ne-am intalnit si in real),cu o unica exceptie despre care am vorbit, poate neinspirat, anterior. Exista si oameni care nu inteleg umorul, si fug de cei care-l practica.
Fac aceasta precizare pentru ca moderatorii/administratorii acestui forum sa nu-si imagineze ca am intrat aici ca sa platesc nush' ce polite. nicidecum. am intrat sa ma relaxez, intr-un mediu in care se presupune ca umorul nu este hingherit.
si sa-i mai asigur pe cei care, eventual, ar putea percepe postari de ale mele ca fiind "atacatoare", ca nu obisnuiesc sa fiu agresiva cu cei cu care vorbesc. Asadar, va asigur de bunele mele intentii permanente. si cu asta inchei, si fug la treburi. O zi frumoasa! Smile
(Ultima modificare: 23-04-2013 04:01 PM de micaela.)
23-04-2013 03:52 PM
Găsește toate mesajele acestui utilizator Citează acest mesaj într-un răspuns
BrizBriz Deconectat
SuperMod

Reputație: 0
Răspuns: #62
On topic:
Atat de multi se plang ca nu isi gasesc perechea, ca sunt singuri, si-i vad rapid in cate o relatie pe care o abandoneaza tot la fel de rapid pentru alta, incat imi vine sa cred ca a-ti gasi o tovarasie compatibila e la fel de simplu precum gasirea unei perechi de pantofi confortabile!
Pe de alta parte unii sunt deja obositi de cautari, incercari si esecuri, altii o iau de tineri cu pesimismul si cu disperarea ca nu vor gasi ce cauta. Doar suntem plini pana la gat de pataniile altora, transate cu darnicie la tv, si-n reviste...Doar suntem liberi sa fim fericiti!
Daca cu totii ne dorim sa primim iubire, atunci cine ramane sa mai iubeasca? Mai doreste cineva sa aiba alaturi o fiinta pe care sa o poata iubi, la randul sau?
(Ultima modificare: 26-04-2013 10:55 AM de BrizBriz.)
26-04-2013 10:52 AM
micaela Deconectat
Înregistrat
*

Răspuns: #63
Iubirea doar intr-un sens duce inevitabil la frustrare. E minunat sa te simti iubit, dar daca nu simti si tu iubire (iubire de un anumit fel, nu o afectiune platonica) golul interior creste si creste... Am trait acest lucru in propria-mi casnicie. Nici invers nu-i o fericire: sa iubesti enorm si sa nu te simti iubit...
Cred ca sentimentul trebuie sa fie "biunivoc", altfel e greu de pastrat echilibrul, armonia care banuiesc eu ca sunt premisa reusitei in timp, al depasirii momentelor de criza.
si ca sa-ti raspund la ultima intrebare: da, eu doresc sa fiu iubita dar sa si iubesc. mult. Smile
(Ultima modificare: 26-04-2013 11:38 AM de micaela.)
26-04-2013 11:37 AM
Ana Deconectat
Înregistrat
*

Răspuns: #64
Bau. Eu am copil mic. Au fost destule momente in care am zis sarumana ca sunt singura si ca nu mai trebuie sa ma spal pe cap si cu un partener. Si e la fel de adevarat ca familia monoparentala ma costa mai putin (in termen de bani si timp) decat familia clasica, pentru ca platesc bona si tot ce ii trebuie copilului si dupa aia stiu ca se termina si cu platile, si cu timpul la care trebuie sa renunt. De asemenea sunt convinsa ca daca as fi avut partener, mai mult ca sigur m-ar fi presat sa stau acasa si implicit s-ar fi dus dracului serviciul = ar fi disparut independenta financiara, etc.
Duc uneori lipsa cuiva cu care sa ies si sa ma distrez.
26-04-2013 05:58 PM
BrizBriz Deconectat
SuperMod

Răspuns: #65
Ana, dar tatal copilului? Nu te ajuta nicicum?
26-04-2013 07:13 PM
Ana Deconectat
Înregistrat
*

Răspuns: #66
Am mai povestit si cu alti monoparinti de copii mici, fiind noua situatia. E interesant ca se impart in cei care cauta partener si cei care cauta mai putin, dupa cat de mult gafaie la platit facturile. Fantastic cum trece dragostea prin burta, cand burta da semne de golire.
26-04-2013 09:58 PM
BrizBriz Deconectat
SuperMod

Răspuns: #67
Ana, asta asa-i de cand lumea si pamantul. Acum o simtim din ce in ce mai acut, poate si pentru ca s-a contractat timpul. Traim prea repede si prea putin.
As indrazni sa spun ca esti o norocoasa.
Iubesti neconditionat un pui de om. E mare lucru.
26-04-2013 11:48 PM
Ana Deconectat
Înregistrat
*

Răspuns: #68
N-as face apologia copiilor. Nici macar cu iubirea neconditionata nu ma pot lauda. Ca ma achit de toate obligatiile si nu fac niciun fel de rabat, da. Puiul de om, insa, iubeste neconditionat si asta uneori e overwhelming.
Intamplarea face ca seamana cu copilul din AI si uneori il vad stand in fund exact ca in scena de la finalul filmului, cand cerea statuii sa il faca om.
E interesant insa, ca daca inainte problema singuratatii era relativ prezenta in preocupari, acum se rezuma exclusiv la companie si distractie.
27-04-2013 11:58 AM
BrizBriz Deconectat
SuperMod

Răspuns: #69
Si acum este la fel de prezenta, doar ca perceptia-i alta. Esti singur(a), clar ai un "ce" nasol".
Femeilor le este mai usor sa recunoasca, barbatilor...mai greu.
(Ultima modificare: 28-04-2013 11:01 AM de BrizBriz.)
27-04-2013 10:06 PM
Ana Deconectat
Înregistrat
*

Răspuns: #70
Smile Si acum e la fel de prezenta, doar ca acum nu mai am timp sa o disec la fel de mult.
De unde morala, oamenilor singuri trebuie sa li se aplice bancul cu taranul evreu si cu rabinul:
- E casa mica rabine, ce ma fac?
- Pai mai baga si caprele in casa
- Pai acum e si mai mica, abia mai pot respira.
- Atunci mai baga si ratele in casa...
...
Si, dupa un timp: Acuma scoate animalele din casa. Cum e casa?
- O rabine, ce mare e acuma!
28-04-2013 09:13 AM
BrizBriz Deconectat
SuperMod

Răspuns: #71
Sa vezi partea plina a paharului. Corect. Depinde de firea fiecaruia.
Ce sa-ti spun...am prieteni care iau lucrurile asa cum vin, am prieteni care-si fac griji si pentru simplul fapt ca i-a prins ploaia in sandale.
Unii vad padurea, altii copacii.
28-04-2013 06:53 PM
micaela Deconectat
Înregistrat
*

Răspuns: #72
Ana, banuiesc ca piciul tau e inca foarte mic, iar tu esti dintre mamicile al caror spirit matern infloreste mai greu. La primul copil am fost uimita ca nu am fost lovita puternic de o dragoste strivitoare, din primul moment. In timp insa, iubirea materna nu numai ca a crescut, dar s-a si rasfrant asupra tuturor mogaldetelor umblatoare care imi ies in cale. Daca mai e ceva care imi smulge oricand un zambet cald, si-mi aduce lumina in suflet, atunci ei sunt: copiii. As putea pune pariu cu tine ca nu va trece multa vreme si vei intelege, vei simti si vei aprecia altfel darul minunat pe care il ai. Iti doresc asta. Smile Toate reusitele materiale si sociale nu pretuiesc mai nimic pe langa un sufletel drag.
(Ultima modificare: 28-04-2013 09:16 PM de micaela.)
28-04-2013 09:15 PM
BoLec Deconectat
SuperMod

Răspuns: #73
Si uite asa, vedem de fapt ca "singur" e o notiune relativa, nicidecum absoluta. Good job, Micaela.
29-04-2013 07:24 PM
micaela Deconectat
Înregistrat
*

Răspuns: #74
cred ca forumu-i pentru singlesi, ca singur nu-i mai nimeni. Macar un caine, o pisica, un prieten, un vecin galagios tot avem fiecare...
30-04-2013 12:40 AM
BoLec Deconectat
SuperMod

Răspuns: #75
Termenul de "single" nu-mi pica tocmai bine. Fiindca e un englezism. Ma-ntreb: chiar nu exista un echivalent bastinas? Solitudine? Insingurare? Nu se poate sa nu fie, cand stiu cat e de bogata in sensuri si nuante limba romana. Numai ca-mi scapa printre...era sa zic degete. Poate alea ale mintii. Dau o bere (2, 3...cate trebuie) maxim de brumata pentru cine vine cu un raspuns.
02-05-2013 11:58 AM
micaela Deconectat
Înregistrat
*

Răspuns: #76
Poate solitar? e prea general, ca se referea la insingurare de toate felurile, nu doar cea legata de neimplicarea intr-un cuplu. Iar "necuplat" suna chiar mai rau decat englezismul, ca-mi evoca expresia "x s-a cuplat cu y", rostita printre doua ejectii de coji de seminte.
02-05-2013 03:43 PM
BoLec Deconectat
SuperMod

Răspuns: #77
Corect. Mai căutăm. Ceva ceva tot o să iasă.

Crezi ca ai ceva de adaugat?
Iote-aici: http://forum.despresinguratate.com/showthread.php?tid=17
02-05-2013 10:16 PM
micaela Deconectat
Înregistrat
*

Răspuns: #78
Daca se spune "in doi" pentru cei in cuplu, singurelul ar putea fi "intr-unul", sau "mono(...)".
De ex: cu cine te duci, draga, la mare? ma duc mono (raspunde "draga", cu un aer impacat). sau ma duc "intr-una/intr-unul". ntza. e interpretabil.
02-05-2013 11:14 PM
LoLec
Vizitator

Răspuns: #79
Nici mie nu-mi place româna englezită (deşi sunt un fan al limbii engleze) însă, din păcate, unicul sinonim românesc, pentru englezescul "single", care se referă la o persoană care nu este într-un cuplu/necăsătorită este cel de "celibatar". Pe lîngă faptul că e cam nefolosibil în exprimările curente (cum ar fi dacă forumul ăsta daca s-ar numi Despre Celibatarism?), termenul se referă la partea masculină, mai ales. Portiţa tot "singur" rămîne. Asta pentru că printre sinonimele lui "single" se găseşte "solitary" şi "alone".

PS: De-asta îmi place mie limba engleză: pentru că are termeni clari pentu situaţii diferite. Româna, tocmai prin bogăţia ei, ajunge să fie deseori interpretabilă şi ambiguă. Faptul că îţi permite să te joci cu cuvintele şi sensurile lor nu e tocmai pe placul meu. Dar e bună pentru vrăjeală, recunosc Smile
02-05-2013 11:27 PM
Citează acest mesaj într-un răspuns
BrizBriz Deconectat
SuperMod

Răspuns: #80
..am citit in loc de DespreCelibatarism...Smiley_shock...DespreCanibalism.
(Ultima modificare: 03-05-2013 09:37 AM de BrizBriz.)
03-05-2013 09:36 AM
BrizBriz Deconectat
SuperMod

Răspuns: #81
deci nu mai pot de sfaturi. exista sfaturi pentru orice, dar absolut orice.
v-am facut rost de sfaturi: ce sa faceti sa va gasiti iubirea. deci:

"5 sfaturi daca te afli in cautarea dragostei
Multi ne cautam in permanenta perechea potrivita, iesim mereu in oras si nu fugim nici macar de intalnirile pe nevazute, pur si simplu nu stim sa ne alegem partener(a)ul potrivit.
Cautarea si gasirea unui partener cat de cat compatibil nu este usoara; trebuie dorinta si efort sustinut…

Iata ce ar fi indicat sa faci:
1. Cultiva-ti prieteniile
•Prieteniile sunt stalpii de sprijin ai vietilor noastre. Poarta-te bine cu ei.
•Dedica o parte din timpul tau ca sa-ti ajuti prietenii sa-si atinga propriile teluri.
•Lucreaza la imaginea prietenilor tai: prezinta-i celorlalti intr-o lumina cat mai buna.
•E simplu: daca vrei sa ai un prieten, comporta-te ca un prieten.
2. Nu dispera! Fii tu insati!
Chiar daca esti singur(a) de mult timp, nu trebuie sa accepti orice! Fii selectiv(a) cu persoanele noi pe care le cunosti! Nu te cupla cu oricine doar pentru a scapa de singuratate. Ai putea fi dezamagit(a) atunci cand o (il) vei obtine… doar pentru o seara! Nu incerca sa te schimbi pentru cel(a) de langa tine, ci fii tu insati!
3. Da-ti seama ce vrei inainte de a incepe sa cauti!
•Fa o lista a calitatilor pe care le cauti si asigura-te ca se potrivesc cu ce ai tu de oferit.
•Cerceteaza terenul – afla cine este el (ea) cu adevarat.
•Chiar daca are toate calitatile, nu uita ca persoana poate fi in alt stadiu de dezvoltare intelectuala decat tine, asa ca e foarte posibil ca relatia sa nu mearga.
•O alegere care se bazeaza doar pe considerente financiare nu e tocmai inteleapta.
•Oricat de mult ai iubi pe cineva, nu-l poti schimba semnificativ. Singura persoana pe care o poti schimba esti tu insati.
4. Cauta o persoana care este buna si iubitoare cu cei din jur!
Daca sunteti norocosi, persoana pe care o doresti a avut parte de o familie unde sa invete inca de mic ce inseamna valorile morale, bunatatea si iubirea de aproape. Socrii care te trateaza bine, ca pe un membru al familiei, sunt o binecuvantare. La polul opus, daca familia sa este exact opusul a ceea ce inseamna pentru tine o familie, gandeste-te bine inainte de a te implica intr-o relatie. Sunt sanse ca partener(a)ul ta(u) sa nu fi invatat nimic bun de la ei.
5. Multiplica-ti sansele fiind ceea ce esti!
•Intalnirile sunt esentiale ca sa devii constient(a) de eul tau, de propriile optiuni si nevoi.
•Nu ingadui ca o singura persoana sa-ti acapareze viata inainte de-a fi explorat toate posibilitatile.
•Fiti mandri de ceea ce sunteti! Vei atrage atentia astfel mai mult decat sunteti inabordabili.
•Preocuparile individuale si activitatile variate va fac atractivi in ochii altor oameni, inclusiv in ochii partenerilor vostri.
•Colaboreaza. Intereseaza-te de proiectele si ambitiile persoanei si incurajeaza-le.
•Exista prea multe persoane disponibile in lume ca sa pierzi vremea cu cei care nu te apreciaza."

ma lasi????!!!!Smiley_throwpc
(Ultima modificare: 04-05-2013 09:56 PM de BrizBriz.)
04-05-2013 09:54 PM
John Deconectat
Înregistrat
*

Răspuns: #82
Ba e foarte adevărat. Ființa iubitoare, cu privire inteligentă, răbdătoare, care nu se supără dacă o neglijez e Grivei. Deci se poate.
07-05-2013 09:38 AM
Mugurici
Vizitator

Răspuns: #83
Vezi, d-aia iubesc unii (în special, unele) animalele mai mult decît oamenii. Relația cu un om e mult mai complexă decît cea cu un cîine. Omul nu se gudură totdeauna, nu răspunde la "şezi", "fă pe mortul", "dă-te de-a tumba". Pe cînd cîinele nu te contrazice niciodată, îţi linge mîna şi dacă-l baţi.

Ideea e să ştii ce vrei şi să nu faci confuzie. Vrei un partener, cauţi un bărbat/o femeie. Vrei un supus, îţi iei un cîine.
07-05-2013 02:22 PM
BrizBriz Deconectat
SuperMod

Răspuns: #84
(07-05-2013 02:22 PM)Mugurici A scris:  Vezi, d-aia iubesc unii (în special, unele) animalele mai mult decît oamenii. Relația cu un om e mult mai complexă decît cea cu un cîine. Omul nu se gudură totdeauna, nu răspunde la "şezi", "fă pe mortul", "dă-te de-a tumba". Pe cînd cîinele nu te contrazice niciodată, îţi linge mîna şi dacă-l baţi.

Ideea e să ştii ce vrei şi să nu faci confuzie. Vrei un partener, cauţi un bărbat/o femeie. Vrei un supus, îţi iei un cîine.

Vorbesti aiurea-n tramvai. Expuneti CV-ul cu zestrea si-o sa ai cate "sezi" si "da din coada" vrei. Si mai multe decat iti trebuie.Smiley_bestfriendsSmiley_wedding
07-05-2013 07:55 PM
micaela Deconectat
Înregistrat
*

Răspuns: #85
Exista CV-uri care fac gol de jur imprejur pe o raza de un km. "N-ai aia, n-ai aia, n-ai nici aia si vrei sa ma ai pe mine?..neaaah"
07-05-2013 08:02 PM
BrizBriz Deconectat
SuperMod

Răspuns: #86
(07-05-2013 08:02 PM)micaela A scris:  Exista CV-uri care fac gol de jur imprejur pe o raza de un km. "N-ai aia, n-ai aia, n-ai nici aia si vrei sa ma ai pe mine?..neaaah"
pai ce ziceam???!!!
07-05-2013 08:04 PM
Mugurici
Vizitator

Răspuns: #87
(07-05-2013 07:55 PM)BrizBriz A scris:  Vorbesti aiurea-n tramvai. Expuneti CV-ul cu zestrea si-o sa ai cate "sezi" si "da din coada" vrei. Si mai multe decat iti trebuie.

Aha! Deci e ca la fetiţe, cu plata înainte?!
08-05-2013 12:35 AM
BoLec Deconectat
SuperMod

Răspuns: #88
Prietene care ai băgat ceva-n priză, femeile sunt selective, e știut de când lumea. E dreptul lor.

(Doamne, și cât de prost pot alege!!! La fel de veche e și asta. Nu crezi? Istoria e plină, de la Eva cu șarpele ei până la Gabriela Cristea)

(Ultima modificare: 08-05-2013 01:47 PM de BoLec.)
08-05-2013 01:45 PM
Mugurici
Vizitator

Răspuns: #89
Da, femeia are tot dreptul să vrea un bărbat plin de bani. Plin de banii ei! Dar l-a ales ea, asta-i cel mai important.
08-05-2013 04:58 PM
BoLec Deconectat
SuperMod

Răspuns: #90
Ei, vezi? Așa da, ai pus punctul pe i. Și sarea-n ciorbă. Ce-și face omul cu mâna lui...plus că nu mai are pe cine da vina.

(Ultima modificare: 09-05-2013 04:08 PM de BoLec.)
09-05-2013 04:07 PM
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect:

Întoarcere la începutul paginiiÎntoarcere la zona de conținut